علت صدای زیاد یخچال

علت صدای زیاد یخچال و نحوه رفع آنها

فهرست مطالب این صفحه

چگونه از ایجاد سر و صدا در یخچال جلوگیری کنیم؟ [وزوز کردن، خرخر کردن، تق تق کردن]

بعضی‌اوقات، یخچال زیاد سروصدا می‌کند؛ مثل کامیونی که از خیابان پایین می‌رود. وقتی زیاد اذیت کرد، تصمیم گرفتم که یاد بگیرم چطور یخچال فریزر را از ایجاد صدا‌های وزوز، خرخر، تلق تلق، و غرغر کردن باز دارم. در تحقیقاتم متوجه شدم که قسمت‌های زیادی از یخچال سرو‌صدا ایجاد می‌کنند. قسمت‌هایی که به افزایش کلی سروصدا کمک می‌کنند روش‌های متفاوتی برای آرام کردن آن وجود دارد. در این مقاله وب سایت چطور تعمیر، ما به این موضوع پی خواهیم برد که چه قسمت‌هایی از یخچال بیشترین سروصدا را دارند، و برای کاهش و رفع صداهای مزاحم چه کاری می‌توانیم انجام دهیم. علت صدای زیاد یخچال را باهم بررسی خواهیم کرد.

کدام قسمت‌های یخچال می‌توانند سر و صدا ایجاد می‌کنند

کمپرسور علت صدای زیاد یخچال

هنگامی‌که درجه حرارت داخل یخچال شما شروع به افزایش می‌کند، یک حسگر به کمپرسور می‌گوید که روشن شود. کمپرسور یخچال را از طریق پمپاژ سیستم مبرد آن را خنک می‌کند. اگر کمپرسور یک مشکلی داشته باشد، شما نیاز دارید تا یک متخصص آن را بررسی کند. زیرا ممکن است علت صدای زیاد یخچال از آن باشد.

موتور فن کندانسور علت صدای زیاد یخچال

اگر شما یک یخچال مدل جدید دارید، احتمالاً آن یک فن کندانسور برای خنک کردن کویل کندانسور دارد. اگر بیشتر وقت‌ها، یخچال شما بیش از اندازه سروصدا می‌کند، می‌تواند علت صدای زیاد یخچال از موتور فن کندانسور ‌باشد. فن کندانسور، کمپرسور و موتور اواپراتور همزمان با هم کار می‌کنند. این باعث می‌شود که تشخیص عیب‌های هرکدام به صورت جداگانه سخت شود. فن کندانسور و کمپرسور را به خوبی بررسی نمایید. اگر شما با ساییدگی و خرابی‌های زیادی مواجه شدید، ممکن است نیاز باشد آن را تعویض نمایید. در غیر این صورت، آن را تمیز نمایید و مطمئن شوید هیچ شیء یا چیز دیگری باعث مسدود شدن آن نمی‌شود.

موتور فن اواپراتور علت صدای زیاد یخچال

صدای بلندی که از یخچال نشات می‌گیرد، فن اواپراتور را به داخل کویل اواپراتور هدایت می‌کند. از آنجایی‌ که با فن کندانسور و کمپرسور کار می‌کند، سخت می‌توان آن را به عنوان ایجاد سروصدا دانست. ببینید آیا روی رویه‌ی فن مبرد، موتور یخ ‌زده است، این می‌تواند علت صدای زیاد یخچال باشد و مشکلاتی ایجاد کند و  به شما می‌تواند کمک کند تا مشکل سروصدای آن را با ذوب شدن آن حل کنید.

حلقه فلزی موتور فن اواپراتور

فن اواپراتور از یخچال جدا می‌شود. این کار با حلقه‌ی فلزی موتور فن اواپراتور لاستیکی انجام می‌شود. که می‌توان آن را در زیر رویه‌ی فن اواپراتور پیدا کرد. اگر این حلقه فلزی پاره یا گم شود، آن ممکن است سروصدای زیادی برای شما ایجاد کند. حلقه‌ی فلزی را تعویض نمایید تا ببینید آیا به کم کردن صدا کمک می‌کند.

آب سرد کن/ یخ ساز

یخ ساز درون فریزر با آب پر می‌شود، و به آن اجازه می‌دهد تا به شکل قطعات یخ منجمد شود. وقتی یخ زد، کل سینی داخل ظرف یخ ریخته می‌شود. سپس قسمت پایین بسته می‌شود. دوباره سینی با آب پر می‌شود تا این فرایند تکرار شود. این کار تا زمانی ادامه می‌یابد که محفظه پر شود، یا اینکه یخ ساز را خاموش کنید.

سینی قطره‌ای

توده‌ای که در یخچال و فریزر شما شکل می‌گیرد، در دیواره‌های آن جمع شده و به سمت پایین می‌آید. این آب‌های جمع شده به آرامی پشت یخچال چکه می‌کند. تا در سینی قطره‌ای جمع شده و تبخیر شود. در حالیکه یخچال شما کار می‌کند، این فرآیند به طور مداوم انجام می‌شود.

سر و صداهای معمول یخچال علت صدای زیاد یخچال

سروصداهای معمول یخچال علت صدای زیاد یخچال

انتظار می‌رود یخچال‌ها به طور مداوم ۲۴ ساعت شبانه روز، ۷ روز هفته، ۳۶۵ روز در سال، برای قرن‌ها کار کنند. آن‌ها دستگاه های قوی هستند، اما از آنجایی که همیشه کار می‌کنند، تقریبا آن‌ها همیشه سروصدا‌هایی را ایجاد می‌کنند. بسیاری از قسمت‌های مختلف یخچال علت صدای زیاد یخچال هستند، که در این قسمت، ما به بررسی آن‌ها و ارائه راه‌حل برای آن ‌ها می‌پردازیم.

لرزش: اگر پایه‌های یخچال شما روی سطح مناسبی نباشد باعث لرزش آن می‌شود.

وزوز کردن: خطوط آب در پشت یخچال ممکن است در مقابل پنل پشتی باهمدیگر وزوز کنند. اشیایی که بالای یخچال شما هستند نیز می‌توانند باعث ایجاد صداهای وزوز شوند.

خرخر کردن: شما شاید برای چند ثانیه‌ای صدایی مثل خرخر بعد از استفاده از درب آب بشنوید. ممکن است یخ ساز هم هنگام پر شدن با آب صدای خرخر دهد. اگر شما به طور مرتب همچین صدایی بشنوید مطمئن شوید که آب به یخ‌ساز می‌رسد. در طول چرخه یخ زدایی، زمانی که یخ ذوب می‌شود، آب ممکن است در حالی که لوله را پر می‌کند تا به ظرف تخلیه برود خرخر کند.

لق لق کردن‌: لق لق کردن ممکن است زمانی که آب یخ ساز را پر می‌کند اتفاق بیفتد.

صدای خش خش‌: مدل خود یخ زدایی یخچال ممکن است وقتی آب برای پر کردن یخ ساز ریخته می‌شود صدای خش‌خش دهد. در تمام یخچال‌ها ممکن است باعث خنک شدن و ریخته شدن روغن در تمام کمپرسور شود.

چکیدن‌: وقتی که میعان جمع می‌شود و به پشت یخچال انتقال می‌یابد ممکن است صدای چکه کردن آن را در سینی قطره‌ای بشنوید. اقلام شلی که بالای یخچال باقی می‌مانند اگر بر اثر لرزش بیفتند یا به هم برخورد کنند می‌توانند باعث کوبیدن شوند.

هیس‌هیس کردن‌: در طول چرخه یخ زدایی اگر آب مستقیما داخل گرمکن ریخته شود ممکن است در هنگام بخار شدن آب صدای هیس هیس دهد.

خس‌خس کردن‌: وقتی به قطعات یخ منجمد می‌شوند و به طور کامل داخل سینی یخ ریخته می‌شود که صدای خس‌خس آن را شما خواهید شنید.

خرت‌خرت کردن‌: از آنجایی که یخ از قالب سازنده به داخل سینی یخ ریخته می‌شود، در حین رهاسازی به بیرون می‌تواند صدای ساییدگی ایجاد کند.

جاری شدن آب‌: هنگامی‌که سینی یخ در حال پر شدن از آب برای یخ زدن تکه‌های یخ جدید است، صدای جاری شدن آب را خواهید شنید.

تیک‌تیک کردن‌: شما ممکن است صدای تیک تیک را بشنوید وقتی کمپرسور سعی در دوباره راه‌اندازی خود پس از قطع برق می‌کند.

بنگ بنگ کردن‌: هنگامی که دریچه آب باز می‌شود تا آب یخچالتان را تامین کند، به این دلیل که خانه‌ها فشار آب بالایی دارند می‌توانند صدای کوبیدنی به نام چکش آب را ایجاد کنند.

تغ تغ کردن‌: اگر فن بسته شود هنگامی که می‌چرخد شروع به سر و صدایی شبیه تغ تغ می‌کند.

تکرار صدای تیک‌تیک‌: هنگام تنظیم کردن عملکرد خنک‌کننده یخچال و فریزر شیر بخار مکرراً صدای تیک‌تیک می‌دهد

تلق تلق کردن‌: در حین کار عادی فن‌ها و کمپرسور صداهای تلق‌تلق و ورور می‌دهند وقتی که برای بهترین کارکرد تنظیم می‌شوند. وقتی که کمپرسور یا فن‌ها برای کار بهتر تنظیم می‌شوند صدای عادی می‌دهند.

ترکیدن‌: همچنان که درجه حرارت در داخل و خارج از یخچال بالا و پایین می‌رود، دیواره‌های یخچال منبسط و منقبض می‌شوند. که باعث ایجاد صدایی مثل پاپ می‌شود.

غژغژ کردن‌: غژغژ کردن دیواره‌های یخچال شما می‌تواند به طور عادی در اثر منقبض و منبسط شدن آن در هنگام بالا و پایین رفتن درجه حرارت در داخل و خارج از یخچال شود.

ترق تروق کردن‌: هنگامی‌که با فشار از یخ ساز بیرون می‌آیند، می‌شکنند و صداهای ترک بلندی را ایجاد می‌کنند.

قطره چکان آب‌: هنگامی که روغن و مبردها از طریق کمپرسور پمپاژ می‌شوند، می‌توانند صدای قطره چکان آب را ایجاد کنند.

کار طولانی کمپرسور: یخچال‌های کنونی به گونه‌ای طراحی شده اند که کمپرسور کم کار می‌کند تا کارایی را برای مدت طولانی افزایش دهند.

چگونه سروصدای یخچال را کاهش دهیم

چگونه سروصدای یخچال را کاهش دهیم؟

۱. علت سروصدای یخچال را پیدا کنید

اولین قدم برای پیدا کردن علت ایجاد صدای یخچال کشف منبع سروصدا است. به صداهایی که در بالا ذکر شد در اطراف یخچال گوش دهید. ازهمه‌ی طرف و به پشت یخچال گوش دهید. آن را باز کنید و به داخل یخچال و فریزر آن گوش دهید. تا تشخیص دهید که صدا از داخل یا از بیرون آن است. سعی کنید یخچال را از برق بکشید و ببینید که صدا ادامه دارد یا خیر. اگر ادامه داشت یخچال خود را جابه‌جا کنید. اگر نیاز بود همه چیز را از بالای یخچال خود بردارید. اگر صدا ادامه یافت یخچال را خالی کنید. هنگامی‌که تشخیص دادید صدا از کجا می‌آید شما می‌توانید آن را تعمیر کنید.

۲. مطمئن شوید که همه چیز مرتب است

یخچال شما قسمت‌های مکانیکی و متحرک زیادی دارد. که می‌تواند علت صدای زیاد یخچال شود. از آنجایی که یخچال برای تمیز کردن پشتش جابه‌جا نمی‌شود، آنجا می‌تواند خیلی کثیف و گرد و خاکی باشد. تمام آن کثیفی‌ها و جرم‌ها می‌تواند قسمت های حرکتی را مسدود کرده، اصطکاک ایجاد کند، و کارکرد آن را کاهش دهد. که باعث می‌شود یخچال شما سخت‌ترکارکند. همه این‌ها سروصدا را زیاد می‌کند با یک تمیزی سراسری شروع کنید و آن را پاک کنید. تمام کثیفی‌ها و گرد و خاک را از اطراف یخچال خود به ویژه رویه‌ یا اطراف قطعات متحرک را پاک کنید. فن‌ها و کندانسور آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید به آرامی و بدون سروصدا کار می‌کند. برای اطمینان از ادامه عملکرد روان و بدون صدا، می‌توان فن‌ها را تمیز یا حتی روغن کاری کرد. کندانسور و فن مبرد را تمیز نمایید. در حین انجام کار، اصطکاک بند لاستیکی زیر موتور فن مبرد را بررسی کنید. همچنین در حین تمیز کردن آسیب یا ساییدگی هر یک از قطعات متحرک را بررسی کنید. کویل‌های پشت مبرد باید تمیز شوند. تا مطمئن شوید یخچال شما به خوبی کار می‌کند. اگر کارآمد نباشد، یخچال شما باید سخت‌تر کار کند و سروصدای بیشتری ایجاد کند.

۳. قسمت های لق را بررسی کنید

چون همیشه یخچال شما در حال کار کردن است، چیزهایی که داخل یخچال شما است می‌توانند باعث ایجاد لرزش و سروصدا شوند. مطمئن شوید که هیچ چیز لق نیست و همه چیز به درستی قرار داده شده است. خطوط آب پشت یخچال ممکن است علت صدای زیاد یخچال باشد، بنابراین اگر لازم است با نوار آن را بچسبانید. ظرف تخلیه می‌تواند در محل قرارگیری خود لق باشد. مطمئن شوید آن را محکم در جای خود نگه داشته است تا سروصدای ظرف تخلیه رفع شود. اشکال از اشیای لق داخل یخچال و فریزر شما می‌تواند باشد. بنابراین داخل آن را هم مثل بیرون آن بررسی نمایید.

۴.یک محفظه عایق صدا برای یخچال خود بسازید

یکی از موثرترین کارها برای آرام کردن یخچال شما، ساخت یک محفظه عایق صدا برای محصور کردن آن است. این امواج صوتی را گیر می اندازد، بنابراین آن‌ها برای فرار به قسمت‌هایی از خانه کار سخت‌تری را خواهند داشت. اگر این روش کاهش سروصدا را برای یخچال خود انتخاب کرده‌اید، راه‌های مختلفی برای انجام آن وجود دارد.

یخچال را داخل یک کمد قرار دهید

امروزه برای بسیاری از آشپزخانه‌ها کمد ساخته می‌شود. که ممکن است یخچال به خوبی در آن جا شود. اگر در حال حاضر آشپزخانه شما کمد ندارد، شما می‌توانید یکی از آن را بسازید. به سادگی با قرار دادن یخچال خود داخل کمد به کاهش بسیاری از سروصداها کمک می‌کنید.

شما می‌توانید عایق صدا را زیاد به داخل کمد اضافه کنید، حتما فضایی را برای تهویه یخچال خود بگذارید. برای خنک نگه داشتن داخل آن، یخچال شما باید صدا را از طریق کویل‌های اواپراتور از پشت یخچال بکشد. اگر جریان هوا را اجازه ندهید، ممکن است متوجه شوید که داخل یخچال شما بیش از حد گرم می‌شود. اگر یخچال خود را به مدت طولانی بدون تهویه مناسب روشن کنید، ممکن است با سخت کار کردن و کارایی کمتر عمر دستگاه شما را کاهش دهد. فضای ۱-۲ اینچی برای اطراف یخچال شما کافی است. شما می‌توانید برای عایق صوتی کمد از فوم استودیویی، عایق، یا انبوهی از وینیل استفاده کنید. برای دستیابی به کاهش صدای زیاد، می‌توانید از MLV با فوم یا عایق در بالای آن استفاده کنید.

یک کابینت عایق صدا برای یخچال خود بسازید

همین جنبه می‌تواند یخچال شما را آرام کند. درست مانند محفظه کمپرسور هوا، تهویه یکی از جنبه‌های کلیدی کابینت ضد صدا خواهد بود. تا یخچال شما با سخت کار کردن خراب نشود. خوبی ساخت این کابینت عایق صدا این است که ابعاد آن دقیقا متناسب با یخچال شما می‌باشد. برای درست کردن کابینت ضد صدا می‌توانید از MDF تخته‌ی سه لایه‌ی ۳*۲ زیبا، دیوارکاذب استفاده کنید. برای اطمینان از اینکه که در کویل‌های قسمت پشتی یخچال شما هوا جریان دارد، تهویه درست کنید. هنگامی که کابینت اصلی ساخته شد، لوازم ضد صدا را داخل آن قرار دهید تا صدا کاهش یابد.

۵. پایه ها را تراز کنید

اگر پایه‌های زیر یخچال شما صاف نباشد، می‌تواند باعث لرزش زیاد و منجر به مشکلات زیادی شود. وقتی‌که یخچال خود را از هر طرف هل می‌‌دهید آن باید ثابت باشد و حرکت و تکان نخورد. اگر هنگامی‌که آن را هل می‌دهید حرکت کند یا تکان بخورد احتمالا پایه‌های آن صاف نیست. برای نگاه کردن به پایه‌های آن که آیا از زمین بلند شده، شما می‌توانید به سطح پایین خم شده و آن را ببینید. شما می‌توانید با چرخاندن آن پایه‌های یخچال را بالا یا پایین ببرید. شاید شما بتوانید با انگشتان خود آن را مدیریت کنید، اما اگر نتوانستید شما به تعدادی انبردست نیاز خواهید داشت.

۶. یخچال را با وسایل پر کنید

شما می‌توانید با پر کردن یخچال و فریزر خود، به چند روش به کاهش سروصدا کمک کنید. وقتی که شما در ابتدا داخل یخچال را با مقدار اضافی پر می‌کنید. این مقدار می‌تواند کمک کند تا صدا و ارتعاشات جذب شود. تا از انتقال آن‌ها به بیرون از یخچال جلوگیری شود. پس از آن وجود وسایل داخل یخچال به کاهش وزن آن کمک می‌کند. یک یخچال سبک بیشتر مستعد حرکت و لرزش است.

چندین موتور در یخچال شما وجود دارد: موتور کمپرسور، موتور فن اواپراتور، موتور فن کندانسور. همه این‌ها می‌تواند هنگام کار کردن یخچال آن را بلرزاند. وقتی‌که همه آن‌ها به طور همزمان کار می‌کنند بدتر می‌شود، زیرا که میزان سروصدا بالا می‌رود. با سنگین کردن یخچال، شما کار موتورها را برای لرزش و تکان دادن یخچال سخت‌تر می‌کنید. این کار می‌تواند کل صدایی را که یخچال شما ایجاد می‌کند را در حد زیادی کاهش می‌دهد.

۷. یخچال را حرکت دهید

با توجه به جایی‌که یخچال شما قرار دارد، جابه‌جایی محل قرارگیری آن ممکن است به کاهش برخی از مشکلات صدای اضافی یخچال شما کمک کند. اگر صدای یخچال را در خارج از آشپزخانه می‌شنوید، سعی کنید آن را به انتهای آشپزخانه ببرید. این ممکن است از رسیدن صدا به بقیه خانه کمک کند. اگر یخچال شما در آشپزخانه نیست، می‌توانید آن را به آنجا ببرید تا ببینید که آیا کمک می‌کند. در نهایت شاید بد باشد. ولی اگر می‌خواهید صدای یخچال خود را دیگر نشنوید، آن را به اتاق دیگر، یا حتی گاراژ ببرید.

۸. عایق صدای داخل یخچال

اگر علت صدای زیاد یخچال هنگامی‌که یخچال خود را باز می‌کنید به نظر ‌برسد که از آن باشد، شما می‌توانید عایق صوتی برای یخچال خود تهیه کنید. این ممکن است بهداشتی‌ترین انتخاب نباشد. علاوه‌بر این، همچنین این مقداری از فضای یخچال شما را آشغال می‌کند. بنابراین این گزینه را برای آخرین راه‌ حل نگه دارید. بیشتر سروصدای یخچال شما از بیرون پشت یخچال شما می‌آید. قبل از هزینه کردن برای عایق صدا مطمئن شوید که سروصدای شما از داخل آن سرچشمه می‌گیرد. اگر می‌خواهید این راه را انتخاب کنید، ممکن است بخواهید از مقداری وینیل، یا MLV استفاده کنید. این همان چیزی است که در برنامه‌های حرفه‌ای مانند استودیوهای ضبط و ساختمان‌های اداری استفاده می‌شود. شما می‌توانید آن را در اندازه دقیق یخچال خود برش دهید. ممکن است بخواهید با ایجاد یک برش مقوایی برای یخچال خود شروع کنید، تا از آن به عنوان شابلون برای برش‌های دیگر MLV خود استفاده کنید.

Mlv بسیار سنگین است، اما منعطف هم است، که کار با آن را بسیار مشکل می‌کند. برای درست کردن شکل مناسب مقوا آسان‌تر خواهد بود. می‌توانید MLV را با استفاده از چسب حرارتی یا چسب اسپری به داخل یخچال خود بچسبانید. قبل از نصب کردن MLV، مطمئن شوید که تمام سطوح را تمیز کرده‌اید. برای جایگزینی MLV که نصب آن راحت می‌باشد. ممکن است که یک اسپری ضد صدا را تهیه نمایید. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد اسپری‌های عایق صدا بدست آورید، مقاله من را در اینجا بررسی نمایید.

۹. یخچال را از روی زمین بلند کنید

لرزش و سروصدا به راحتی از طریق سطوح قابل لمس ایجاد می‌‌شود. کف زمین نقطه‌ی تماس با یخچال شماست. که می‌تواند علت صدای زیاد یخچال باشد. بنابراین این لرزش‌ها از طریق کف زمین منتقل می‌شود. با جدا کردن یخچال از کف زمین، شما می‌توانید از ایجاد لرزش و صدا از طریق کف زمین جلوگیری کنید. استفاده از یک تشک لاستیکی یکی از راه‌های برطرف کردن آن می‌باشد. لاستیک ارتعاشات را جذب کرده و انرژی آن‌ها را قبل از رسیدن به کف زمین کاهش می‌دهد. به جای استفاده از تشک، می‌توانید از بالابرهای لاستیکی یا پایه‌های ضد لرزش که یخچال را از زمین بلند می‌کند استفاده کنید.

۱۰. عایق صدا را در اطراف یخچال اضافه کنید

شما می‌توانید با افزودن وسایل ضد صدا به سطوح اطراف یخچال خود، از انتشار امواج صوتی زیاد به سایر قسمت‌های خانه جلوگیری کنید. پشت یخچال شما جایی است که علت صدای زیاد یخچال از آن است. زیرا فن‌ها و موتورها در آنجا قرار دارند. به همین دلیل موثرترین قسمت برای افزودن محصولات ضد صدا پشت یخچال می‌باشد. افزودن ضد صدا در اینجا به از بین بردن موتور فن‌ها کمک می‌کند. اگر یخچال شما در گوشه‌ای قرار دارد، حتما دیوار کناری آن را نیز با ضد صدا بپوشانید. اگر یخچال شما در محیط اطراف قرار دارد، می‌توانید تمام دیوارهای داخلی را با عایق صدا بپوشانید تا سروصداها را بیشتر کاهش یابند. البته مقداری برای تهویه بگذارید.

۱۱. از جدا کننده‌های عایق استفاده کنید

به نظر می‌رسد ضد صدا راه حل عالی باشد. زیرا که نیازی به جابه‌جایی یا ساختن یک کابینت دائمی برای آشپزخانه شما نیست. انتخاب نصب اتاق جداکننده‌های عایق صدا بسیار آسان‌تر است. چرا که خانه شما را برای همیشه تغییر نمی‌دهد. با انتخاب این روش‌، شما می‌توانید پارتیشن‌های ضد صدا را انتخاب کنید. این‌ها پنل‌های ضد صدا هستند که می‌توانید از آن برای جدا کردن یخچال خود از دیوار استفاده کنید. این‌ها بسیار مدرن به نظر می‌آیند و کاملا موثر هستند. از سوی دیگر می‌توانید از پرده‌های جدا کننده اتاق ضد صدا استفاده کنید. نصب این‌ها حتی راحت‌تر از نصب پارتیشن‌ها است. که در رنگ‌های گوناگونی عرضه می‌شود. بنابراین شما می‌توانید طرحی را انتخاب کنید که به دکوراسیون آشپزخانه شما بیاید. پرده‌های ضد صدا حتما مقدار صدایی که از یخچال شما شنیده می‌‍‌شود را کاهش می‌دهد. اگر چه به اندازه‌ی پارتیشن‌های سخت کار آمد نباشد.

۱۲. قفسه هایی در اطراف یخچال بسازید

اشیاء یکی از پایه‌های عایق صوتی است. با افزودن وسایل بیشتر می‌توانیم انتقال صدا را کاهش دهیم. این ایده‌ در پشت قفسه ساخته شده در اطراف یخچال شما می‌باشد. شما در اصل یخچال خود را از هر طرف با کابینت‌هایی به سبک انباری پر خواهید کرد. شما باید دقت داشته باشید که فضای زیادی را در اطراف یخچال برای تهویه باقی گذاشته‌اید. برای قفسه‌‌هایی که یخچال را در بر می‌گیرند، شیء را به شکل چوب در اطراف یخچال اضافه می‌کنیم.

همچنین با پر کردن این قفسه‌ها با وسایلی که به جذب صدا کمک می‌کنند، شیء اضافه می‌کنیم. به‌علاوه، داشتن این فضای ذخیره‌سازی اضافی یک امتیاز عالی است! وقتی این فضای انباری را با وسایل پر می کنید، سعی کنید فقط وسایل سنگین و متراکم را در آن‌ها جای دهید. این‌ها نه تنها صدای بیشتری را جذب می کنند، بلکه کمتر در معرض لرزش ناشی از ارتعاش خواهند بود. اجسام سبک‌تر مانند قابلمه و تابه با صدای جغجغه و تق‌تق من با هم دیگر صدای ناخواسته‌ای را ایجاد می‌کنند.

۱۳. استفاده کردن از وسیله های صداهای چند بسامدی

اگر شما به هم ریخته‌اید و نیاز دارید که فورا از سروصدا‌هایی که یخچال ایجاد می‌کند راحت شوید و نمی‌توانید علت صدای زیاد یخچال را تشخیص دهید، صداهای چند بسامدی می‌تواند گزینه موثرتری باشند. صداهای چند بسامدی می‌توانند سروصداهای ایجاد شده به وسیله یخچالتان را معکوس کند. این باعث می‌شود که یخچالتان به گوشتان آرام‌تر به نظر برسد. مخصوصا اگر یخچال شما باعث می‌شود که تمرکزتان را در هنگام کار از دست بدهید، این تعمیرات فوری می‌تواند به طور موقت به شما کمک کند. شما می‌توانید صداهای چند بسامدی را مانند موزیک‌های مشهوری را که در یوتیوب و اپلکیشن‌های ویدئو هستند پیدا کنید. آن‌ها را از گوشی یا کامپیوتر خود پخش کنید و ببینید که آیا به مشکل سروصدای شما کمک می‌کند.

۱۴. برای رفع علت صدای زیاد یخچال از یک متخصص کمک بگیرید

اگر یخچالتان و تمام قسمت‌های حرکتی آن را تمیز کرده‌اید و نمی‌توانید تشخیص دهید که سروصدا از کجا می‌آید، یا یک قسمت خرابی را پیدا کرده‌اید، که نیاز به تعویض دارد، شما باید با یک متخصص تماس بگیرید. یک کارشناس تعمیر می‌تواند دقیقا قسمتی از یخچال را که سروصدای آزاردهنده‌ای را درست می‌کنند را نشان دهد. آن‌ها می‌توانند قسمت‌های فرسوده و خراب را بررسی کنند و اگر ببینند چیزی نیاز به تعمیر دارد آن را تعویض می‌نمایند. آن‌ها شاید علت صدای زیاد یخچال را که شما نمی‌توانید پیدا کنید را بتوانند بیابند. اگر قسمتی که خراب شده است نیاز باشد تعویض شود، متخصص به شما خواهد گفت. آن‌ها همچنین می‌توانند قسمتی را تعویض کنند که به همان اندازه از تعویض کردن یخچال مقرون به صرفه‌تر است.

۱۵. یک یخچال بی صدا بخرید

اگر همه آن‌ها کار نکرد، شما در همه حال می‌توانید یخچال خود را تعویض نمایید. اگرچه ممکن است این یک هزینه بزرگ به نظر بیاید، اما به آرامشی فکر کنید که بعد از حذف صداهای آزاردهنده بدست آورده‌اید. که در حال حاضر شما را اذیت می‌کند. همچنین یک یخچال جدید سرمایه‌گذاری بلند مدت است. وقتی‌که هزینه کردید بعید است با مشکلی در آینده‌ای نزدیک مواجه شوید. یخچال‌های جدید بسیار کم صدا‌تر و کارآمد‌تر از همتایان خود هستند. این پایه‌های لاستیکی مسئول اعتدال کردن لرزش‌هایی هستند که از طریق کمپرسور ایجاد می‌شوند. بنابراین از طریق یخچال منتقل نمی‌شوند. اگر این پایه‌های لاستیکی خراب یا پاره شوند، می‌تواند علت صدای زیاد یخچال باشد. اگر نیاز به تعویض پایه‌های لاستیکی دارید، می‌توانید با یک متخصص تماس بگیرید، یا اگر برای شما آسان است، می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید.

چگونه کمپرسور یخچال پر سر و صدا را خاموش کنیم

کمپرسور یخچال شما باید زیاد کار کند، زیرا وظیفه پمپاژ مبرد را در کل سیستم بر عهده دارد. اگر کمپرسور به درستی کار نکند، یخچال شما سرد نخواهد شد. از آنجایی که زیاد کار می‌کند، می‌تواند علت صدای زیاد یخچال باشد. شما باید یخچال را از محل خود بیرون بیاورید و به وسط اتاق ببرید. جایی که بتوانید نور زیادی را داشته باشید تا بتوانید همه اطراف یخچال را نگاه کنید. اکنون ببینید که آیا می‌توانید چیزی را که در حال سروصدا کردن است را پیدا کنید.

اولین کاری را که برای رفع علت صدای زیاد یخچال باید انجام دهید این است که کمپرسور را کاملا تمیز نمایید. با جارو‌برقی شروع کنید و هر گونه کثیفی و زباله‌های سست را از محفظه و خارج از کمپرسور پاک کنید. پس از استفاده جاروبرقی، همه چیز را با یک پارچه میکروفیبر تمیز نمایید تا چیزی باقی نماند. مطمئن شوید که به قطعات متحرک از جمله تیغه‌های فن ضربه می‌زنید. هنگام تمیز کردن، بررسی کنید که همه فن‌ها آزادانه حرکت می‌کنند و مانعی ندارند. بعد از تمیز کردن کمپرسور، به دنبال پایه‌های لاستیکی باشید که باید به آن وصل شوند.

نتیجه

راه‌های مختلفی وجود دارد که یخچال شما می‌تواند سروصدای زیادی را در محیط خانه شما ایجاد می‌کند. بلافاصله با انجام یک یا حتی چند مورد از این تکنیک‌ها، می‌توانید فضای خود را آرام‌تر و راحت‌تر کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *