علت روشن نشدن و کار نکردن مایکروویو یا مایکروفر

علت روشن نشدن و کار نکردن مایکروویو و 4 ایراد رایج

اگر مایکروویو شما ناگهان از کار افتاد چکار باید بکنید؟ چطور تعمیر دلایل و راه حل ها را برای شما فراهم کرده تا به شما کمک کند بفهمید مشکل شما تعمیر پذیر است یا خیر.

فرض کنید شما در حال آماده کردن صبحانه خود هستید و صبحانه خود را درون مایکروویو می گذارید .مثل هر روز انگشتان شما کلید های همیشگی را میزند اما اینبار صدای آشنای همیشه دستگاه را نمی شنوید. دستگاه شما کار نمیکند ولی چرا؟ در اینجا برخی از مشکلات رایجی که ممکن است با آن مواجه شوید آورده شده:

مایکروویو روشن نمیشود:

  • ابتدا از اینکه بعد از انتخاب عملکرد و تنظیم زمان دکمه شروع “start” زدید یا خیر اطمینان حاصل کنید. این اتفاق بسیار شایع است بخصوص زمانی که عجله دارید.اگر همچنان دستگاه کار نکرد، دکمه توقف “stop” یا لغو “cancel” را فشار دهید تا تمامی تنظیمات و زمانبندی ها پاک شود سپس دوباره امتحان کنید.
  • ممکن است دستگاه به برق متصل نباشد. بررسی کنید که دستگاه به برق وصل است، سپس جعبه فیوز خود را بررسی کنید و ببینید فیوز پریده یا فیوز سوخته است.
  • درب دستگاه را چک کنید ممکن است درب درست بسته نشده باشد یا قفل در به خوبی کار نکرده باشد.مایکروویو در صورتی کار میکند که درب به درستی بسته شده باشد و کاملا قفل شده باشد در این صورت است که دستور روشن شدن اجاق را اجرا میکند. بخاطر همین باید توجه کنید که درب دستگاه را محکم نبندید چون باعث آسیب رسیدن به قفل میشود.

نچرخیدن سینی گردان دستگاه

زیر سینی گردان را بررسی کنید تا مطمئن شوید تکه ای از غذا زیر آن گیر نکرده باشد همچنین توجه کنید که غلتک ها درست جا رفته باشند.

محتویات درون دستگاه گرم نمیشود

بهترین راه برای فهمیدن اینکه آیا دستگاه شما گرم میکند یا نه این است که از یک فنجان آب استفاده کنید. با استفاده از ظرف مخصوص مایکروویو یا یک لیوان ، حدود یک فنجان آب داخل دستگاه بگذارید و برای 30 ثانیه دستگاه را روشن کنید. با استفاده از یک دستکش آشپزخانه یا محافظ دست دیگر ،لیوان را بردارید و با دقت آب را تست کنید و ببینید گرم شده یا نه، مراقب باشید دست و انگشتانتان نسوزد. اگر همچنان داغ نشده بود دوباره این کار را انجام دهید .اگر آب بعد از دو یا سه بار تلاش داغ نشد ، احتمالا مایکروویو شما گرم نمیکند. گرم نشدن میتواند دلایل متعددی داشته باشد، از جمله:

  • عملکرد نادرست دیود
  • سوختن خازن ها و ترانسفورماتورهای ولتاژ بالا
  • داغ شدن بیش از حد محافظ حرارتی

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گرم نکردن ماکروفر، توصیه می نماییم مقاله مهم وب سایت چطور تعمیر با موضوع علت گرم نکردن مایکروفر را مطالعه نمایید.

 به دنبال ساختار محل قرارگیری قطعات و دستورالعمل های مرتبط با نحوه جابجایی آنها باشید. ممکن است لازم باشد شما با یک متخصص مجرب تماس بگیرید و کمک بخواهید، در برخی موارد شاید خرید یک مایکروویو جدید به صرفه تر باشد.

اگر هنگام استفاده و یا بعد از استفاده از دستگاه متوجه بوی نامطبوع شدید، احتمالا باید محیط داخلی دستگاه را تمیز کنید، بنابراین ابتدا فضای داخلی را تمیز کنید. اگر دستگاه شما چربی گرفته یا کثیف است، روش تمیز کردن دستگاه را امتحان کنید.پس از اینکه دستگاه را تمیز کردید، اگر هنوز بوی سوختن احساس کردید ،مخصوصا به همراه صداهای عجیب ،احتمالا در سیم کشی کنترل پنل مشکلی وجود دارد. با یک برقکار یا یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید یا در صورت امکان مایکروویو جدید بخرید.

از کار افتادن صفحه کلید

چیزی مانند آب را درون ظرف مخصوص مایکروویو قرار دهید تا گرم شود، درب را ببندید و تک تک دکمه ها را جداگانه فشار دهید تا مشخص شود کدام دکمه ها کار میکنند.اگر صفحه کلید نیاز به تعویض یا تعمیر دارد میتوانید خودتان دست به کار شوید یا با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

سوختن چراغ مایکروویو

درست است که چراغ موجب گرم نشدن مایکروویو شما نمیشود اما چراغ سوخته باعث میشود به سختی محتویات درون دستگاه را ببینید. تعویض لامپ دستگاه نسبتا ساده است. شما میتوانید لامپ جایگزین را در تمام فروشگاه های لوازم خانگی تهیه کنید.

زمانیکه زمان سنج “timer”  پس از اتمام زمان هشدار نمیدهد، دستگاهتان را بررسی کنید ممکن است به صورت اتفاقی زنگ هشدار را خاموش کرده باشید.

در آخر خوشحال میشویم نظرات و سوالات خود را در همین صفحه با وب سایت چطور تعمیر به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *