علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

10 علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی

یکی از شکایت های مرتبط با ماشین ظرفشویی، تمیز نشستن ظروف می باشد. با اینکه گاهی این مشکل به دلیل کیفیت پایین ماشین ظرفشویی رخ میدهد، اما اگر دستگاه شما در ابتدا ظروف را تمیز میشسته، هنوز – با کمی کمک – شانس اینکه دوباره این کار را انجام بدهد، وجود دارد. با این مقاله از وب سایت چطور تعمیر همراه شوید تا با علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی و چگونگی رفع این مشکل و همچنین بهترین روش ها برای اینکه دستگاه عملکرد بهینه ای داشته باشد و تمامی ظروف را به خوبی بشوید، آشنا شوید.

10 علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی و نحوه رفع آنها

1- برای تمیز کردن و رفع گرفتگی از سرکه استفاده کنید

اگر در ماشین ظرفشویی کمی ذرات چسبناک و لزج – ناشی از باقیمانده غذا و آب سخت – مشاهده کردید، میتوانید با یک دور روشن کردن ماشینی که سرکه درونش است، این مشکل را رفع کنید چون ممکن است علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی همین مورد باشد. سه فنجان سرکه سفید را کف ماشین ظرفشویی بگذارید و طولانی ترین زمان شستشو را انتخاب کنید. این سرکه مواد معدنی سبک را از بین برده و ذرات چسبناک روی بازوی آبپاش ماشین را نیز تمیز خواهد کرد. سرکه به همچنین چربی باقیمانده را از روی دیوارهای داخلی پاک میکند تا ظروف تمیزتر شوند و بوی بهتری داشته باشند.

مسدود شدن بازوی آبپاش را بررسی کنید

2- مسدود شدن بازوی آبپاش را بررسی کنید

یک علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی مسدود شدن بازوی آبپاش است. اگر سوراخ های این بازو مسدود شده باشند، باید دستی آنها را تمیز کنید. بازوی آبپاش در قسمت انتهایی ماشین ظرفشویی قرار دارد و معمولا جدا می شود یا میتوان با باز کردن درپوش، پیچ آن را باز کرد. از یک خلال دندان برای پاک کردن سوراخ ها استفاده کنید و سپس بازوی آبپاش را زیر آب داغ بشویید.

3- ممکن است علت تمیز نشدن ظروف در ظرفشویی دمای آب باشد، پس دمای آب را بالاتر ببرید

آب داغ برای از بین بردن باقیمانده غذا ضروری است، به همین دلیل ماشین ظرفشویی قابلیت تنظیم دما به دمای دلخواه را دارد. اگر ماشین شما این قابلیت را ندارد، دمای آبگرمکن خود را تا 120 درجه افزایش دهید. به علاوه، پیش از چیدن ظروف در ماشین، آب داغ را در سینک آشپزخانه باز بگذارید تا مطمئن شوید که قطعا آب داغ وارد ماشین می‌شود.

4- شیر ورودی ماشین ظرفشویی را تعویض کنید

اگر بعد از انجام اقداماتی که در بالا توضیح داده شد، ماشین ظرفشویی هنوز هم به خوبی کار نمیکند و شما به دنبال علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی هستید، باید بدانید که احتمالا شیر ورودی – که آب را وارد ماشین میکند – دچار مشکل شده است. صدای وزوز به هنگام کار کردن ماشین میتواند نشانه این مشکل باشد. در این مرحله، بیشتر خانه‌دارها با تکنسین تماس میگیرند، اما اگر شما فردی فنی هستید، به دفترچه راهنمای ماشین مراجعه کنید. در این راجع به دفترچه شیر آبی که باید تهیه کنید، توضیح داده شده و ممکن است دستورالعمل تعویض شیر قبلی را هم ارائه بدهد.

پیش از قرار دادن ظروف داخل ظرفشویی، آنها را آبکشی کنید

5- پیش از قرار دادن ظروف داخل ظرفشویی، آنها را آبکشی کنید

زمانی که ماشین ظرفشویی دوباره به عملکرد خوب سابق برگشت، چندین نکته را در ذهن داشته باشید تا این عملکرد خوب حفظ شود. اول اینکه، ماشین ظرفشویی سطل زباله نیست. بیشتر مدل های امروزی (اگر برچسب “خود تمیز شونده” داشته باشد) دارای ماسراتور هستند. این ماسراتور شبیه به سطل زباله است اما برای مدیریت تکه غذاهای ریز تعبیه شده است. اگر بشقاب یا قابلمه‌ ای که داخل ماشین میگذارید، حاوی مقدار زیادی غذای سخت باشد، زباله به این ماسراتور غلبه کرده و باعث باقیماندن ذرات روی بشقاب ها و لیوان ها میشود. پس بهترین راهکار چیست؟ باقیمانده غذا را پاک کنید و ظروف را پیش از قرار دادن در ماشین، با آب داغ آبکشی کنید.

6- ممکن است علت تمیز نشستن ظرفشویی، کثیف بودن فیلتر باشد، پس فیلتر را تمیز کنید

اگر ماشین ظرفشویی شما خود تمیز شونده نیست، پس احتمالا یک فیلتر دارد که برای به دام انداختن ذرات غذا تعبیه شده است و شاید همین فیلتر علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی باشد. زمانی که فیلتر مسدود شود، ماشین ظرفشویی آب کثیف را در ماشین میگرداند و در نتیجه ذرات کوچک غذا روی ظروف مانده و آنها بدبود میشوند. فیلتر در قسمت پایینی ماشین قرار دارد و معمولا با یک درپوش پلاستیکی یا فلزی کاور شده است. درپوش را بردارید و سپس فیلتر را بیرون بیاورید. فیلتر را یک شب تا صبح در سرکه قرار بدهید تا ذرات از آن جدا شوند و سپس با یک مسواک کهنه آن را تمیز کنید. برای گرفتن بهترین نتایج، فیلتر را هر یک تا دو ماه تمیز کنید.

ظروف را طبق دستورالعمل شرکت سازنده داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید

7- ظروف را طبق دستورالعمل شرکت سازنده داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید

برخی ماشین های ظرفشویی واتر جت قوی دارند اما برخی دیگر قدرت کمتری دارند؛ اما مهم نیست ماشین شما چگونه است، اگر ظروف را به روش صحیح بچینید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت. اگر ظروف را درست نچینید، آب روی همه پاشیده نخواهد شد و در آخر ذرات غذا روی ظروف باقی خواهد ماند.

8- از مواد شوینده باکیفیت استفاده کنید

شاید علت تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی، استفاده از مواد شوینده نامناسب باشد. مواد شوینده ماشین ظرفشویی مناسب حاوی ترکیبی از آنزیم ها، مواد شوینده و جلادهنده است که به کمک هم رسوبات غذا را حل کرده و لکه های آب سخت روی ظروف شیشه ای را کاهش میدهند.

9- ممکن است علت تمیز نشستن ماشین ظرفشویی کمبود جلادهنده در مخزن مربوطه باشد، پس جلادهنده بیشتری در ظرفشویی بریزید

جلادهنده میتواند تفاوت میان ظروفی تار و کدر با ظروفی شیشه ای شفاف و بشقاب های درخشان را به رخ بکشد. این افزودنی های مایع حاوی سورفکتانت هایی هستند که برای جلوگیری از رد گذاشتن آب طراحی شده اند. همیشه مخزن جلادهنده ماشین را پر نگه دارید و پیش از روشن کردن ماشین، کمی از این مایع در بخش پایینی ماشین بریزید.

10- یک سیستم نرم کننده آب نصب کنید

آب سخت میتواند بر روی بشقاب ها و ظروف شیشه ای رد باقی بگذارد. همچنین میتواند در قسمت های داخلی ماشین ظرفشویی رسوب کند، حرکت چرخشی بازوی آبپاش را آهسته کند، دریچه ها را مسدود کند و در نتیجه عمر ماشین را کوتاه کند. اگر حس میکنید آب سخت است، با یک کیت ساده آن را تست کنید. اگر نتیجه حاکی از آب سخت بود، به نصب یک سیستم نرم کننده روی آبی که وارد منزلتان میشود، فکر کنید. نه تنها این سیستم از ماشین ظرفشویی محافظت میکند، بلکه ورود رسوبات آب سخت به سینک، وان و دوش را نیز کاهش میدهد.

منبع: bobvila.com

در آخر خوشحال میشویم نظرات و سوالات خود را در همین صفحه با وب سایت چطور تعمیر به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

1 دیدگاه دربارهٔ «10 علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی»

  1. سلام خسته نباشید ببخشید چرا مایع جلا فینیش وقتی تستش میکنی میمونه آب چربی نداره ولی مایع جلا پریل وقتی تستش میکنی مثل روغن چرب است آیا نداشتن مایع چربی در فینیس عامل غیر اصلی بودن اون است تاریخ مصرفش هم یک سال مونده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *