علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی

8 علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی و نحوه رفع ایراد

آیا علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی را می دانید؟ یکی از متداول ترین موضوعاتی که باعث تماس صاحب خانه ها با تعمیرکاران ماشین ظرفشویی می شود، این است که ماشین ظرفشویی، آب را تخلیه نمی کند. با وجود این که باز کردن درب ماشین ظرفشویی و دیدن آب در داخل آن می تواند باعث ترس شود، اما در اکثر مواقع یک مسئله فوری و اورژانسی در لوله کشی نیست و احتمالا خودتان بتوانید با نکاتی که در این مقاله از وب سایت چطور تعمیر ذکر شده، این مشکل را بررسی و رفع نمایید.

وقتی ماشین ظرفشویی تخلیه نمی کند چه باید کرد؟

اگر تخلیه ماشین ظرفشویی شما انجام نمی شود، در این جا هشت ترفند ساده را برای رفع این مشکل بیان کرده ایم.

 • دفع زباله را اجرا کنید

دفع زباله را اجرا کنید

سیستم دفع زباله پر و یا شلنگ اتصال سوراخ می تواند علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی باشد. اجرا کردن سیستم دفع به مدت زمان سی ثانیه ممکن است مشکل را حل کند.

 • گرفتگی را بررسی کنید

گرفتگی را بررسی کنید

کف ماشین ظرفشویی را به طور کامل بررسی کنید. شاید تکه هایی از غذا از قفسه ها افتاده و باعث گرفتگی مسیر آب شده است.

 • ظروف را به درستی در ماشین ظرفشویی بچینید

ظروف را به درستی در ماشین ظرفشویی بچینید

اطمینان حاصل کنید که ظروف به طور صحیح در ماشین ظرفشویی قرار گرفته اند. بدین منظور، دستورالعمل ها و دفترچه های راهنمای چیدن ظروف را برای گرفتن نتیجه خوب مطالعه نمایید.

 • فیلتر را تمیز و یا عوض کنید

فیلتر را تمیز و یا عوض کنید

علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی می تواند گرفتگی فیلتر باشد. بسیاری از صاحب خانه ها نمی دانند که باید به طور مرتب فیلتر را تمیز نمایند. دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی خود را بررسی کنید تا ببینید که فیلتر در کدام قسمت از ماشین ظرفشویی قرار دارد. در داخل دفترچه ها دستورالعمل هایی برای نحوه تمیز کردن فیلتر وجود دارد. در بسیاری از ماشین های ظرفشویی، فیلتر در قسمت پایینی و کف دستگاه قرار دارد.

 • شلنگ تخلیه را بررسی نمایید

شلنگ تخلیه را بررسی نمایید

شلنگ تخلیه را که به سینک ظرفشویی و فاضلاب متصل است، بررسی کنید. وجود هر گونه پیچ خوردگی می تواند باعث بروز مشکل شود. شلنگ را صاف کنید. در داخل شلنگ فوت کرده و یا سیمی را در داخل شلنگ فرو کنید تا گرفتگی شلنگ را بررسی نمایید. اطمینان حاصل کنید که واشر شلنگ نیز در جای خود، محکم باشد.

 • شیر تخلیه را دو بار بررسی نمایید

شیر تخلیه را دو بار بررسی نمایید

شیر تخلیه و براکت شیر را که در قسمت پایین دستگاه قرار دارد، بررسی کنید. شیر تخلیه را فشار دهید تا از حرکت آزادانه و گیر نکردن آن اطمینان حاصل کنید.

 • از سرکه و جوش شیرین استفاده کنید

از سرکه و جوش شیرین استفاده کنید

حدود یک فنجان سرکه و جوش شیرین را با هم مخلوط کرده و در کف دستگاه، بر روی آب راکد بریزید. حدود 20 دقیقه ماشین ظرفشویی را در همین حالت رها کنید. سپس اگر مشاهده کردید که آب شروع به تخلیه شدن می کند، دستگاه را با آب داغ شستشو دهید. در این مرحله برنامه آبکشی ماشین ظرفشویی را روشن کنید. با این کار ممکن است گرفتگی هایی که علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی هستند برطرف شده و مشکل حل شود.

 • به صدای دستگاه در حین شستشو گوش دهید

به صدای دستگاه در حین شستشو گوش دهید

به صدای ماشین ظرفشویی خود در حین کار به دقت گوش کنید. اگر صداهای طبیعی به گوش شما نمی رسد، مخصوصا اگر صدای وز وز و صدای کلیک شنیده می شود، احتمالا زمان تعویض پمپ تخلیه و موتور فرا رسیده است. بدین منظور با یک متخصص و تکنسین تماس بگیرید.

طریقه درست تخلیه آب ماشین ظرفشویی

اگر می خواهید آب ایستاده و راکد در ماشین ظرفشویی را تخلیه و تمیز کنید، مراحل زیرا را دنبال کنید:

 • زیر ماشین ظرفشویی را با حوله یا روزنامه بپوشانید.
 • به کمک یک پیمانه یا ملاقه، آب را از کف دستگاه، داخل سینک بریزید.
 • وقتی عمق آب راکد کم شد، رطوبت باقی مانده را با حوله یا دستمال کاغذی خشک کنید.

علت عدم تخلیه آب ماشین ظرفشویی می تواند شوینده نامناسب باشد. همواره از شوینده های مناسب برای ظروف استفاده کنید تا از گرفتگی ماشین ظرفشویی جلوگیری شود. انجام کارهای پیشگیرانه می تواند از مشکلات آتی جلوگیری نماید.

منبع: ahs.com

در آخر خوشحال میشویم نظرات و سوالات خود را در همین صفحه با وب سایت چطور تعمیر به اشتراک بگذارید.

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *