علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی

4 علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی و نحوه رفع ایراد

در میان تمامی مشکلات و خرابی های ممکن در یک خانه، نشت یا آبریزی وسایل آشپزخانه یکی از بدترین اتفاقات ممکن است. نشت آب می تواند آسیب های جدی را در خانه ایجاد کند، تعمیر آنها معمولا زمان بر است و هزینه بسیار زیادی را نیز در بر دارد. یک دور استفاده از ماشین ظرفشویی می تواند سه گالن آب مصرف کند و مدل های قدیمی تر این ماشین (ساخته شده قبل از 1994)  حتی ممکن است تا بیست گالون آب را نیز مصرف کنند. ما در این مقاله از وب سایت چطور تعمیر در خصوص علت نشت اب از زیر ماشین ظرفشویی صحبت خواهیم کرد.

علت آبریزی یا نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی چیست؟

در این بخش با چند علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی، که جز موارد بسیار رایج هستند، آشنا خواهیم شد.

  • معیوب بودن دریچه ورود آب

دریچه ورود آب جایی است که آب از لوله وارد ماشین ظرفشویی می شود و یکی از بخش هایی است که غالبا دچار اشکال می شود. در صورت خراب شدن این دریچه، ظرف های شما به خوبی تمیز نمی شوند و ممکن است به هنگام روشن بودن ماشین، نویز و صداهای ضعیفی را نیز از آن بشنوید. از آنجایی که این دریچه ورودی، آب را با فشار معینی به داخل ماشین پمپاژ می کند، نشت آب در این بخش می تواند بسیار گسترده باشد. معیوب بودن دریچه ورود آب یکی از عوامل اصلی آبریزی ظرفشویی محسوب می شود.

  • مسدود شدن فیلتر

در صورت مسدود شدن فیلتر تخلیه کنند آب، نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی رخ می دهد. این فیلتر در اکثر ماشین های ظرفشویی قرار دارد و تکه های غذا را جمع آوری می کند. در صورت پر شدن یا مسدود شدن این فیلتر، آب پس زده می شود و به راحتی جریان پیدا نمی کند. این فیلتر در انتهای حوضچه ظرفشویی قرار دارد و در صورت مسدود شدن، سبب جمع شدن آب در فضای زیرین ماشین می شود. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی، بهتر است ظرف ها را پیش از گذاشتن داخل ماشین، خوب تمیز کنید.

  • نشت آب از اطراف درب ماشین

درب ماشین ظرفشویی به گونه ای طراحی شده است که آب از درون آن به بیرون نفوذ پیدا نکند. حتی برای اطمینان بیشتر، از یک نوار پلاستیکی یا لاستیکی در اطراف درب ماشین استفاده می شود تا فضای داخلی ماشین به هنگام روشن بودن، کاملا مهر و موم شود. نوارهای ذکر شده در محل تماس درب ماشین با بدنه اصلی آن قرار می گیرند و با استفاده از یک گیره یا چسب مخصوص به درب ماشین متصل هستند. چسب و یا گیره در طی فرایند شستشوی ظرف ها، دائما تحت استرس های ساختاری و شیمیایی ناشی از حرارت و مواد تشکیل دهنده صابون ها هستند. این فرایند ها می توانند سبب ایجاد پارگی و تغییر شکل نوار ها و یا شل شدگی بست و چسب آن ها شوند. در نتیجه مهر و موم بودن فضای درونی کاربرد خود را از دست می دهد و آب از بخش پایینی درب ماشین به بیرون نشت می کند.

  • شکستگی سیستم پمپاژ آب

پمپ قطعه ای از ماشین ظرفشویی است که آب را به چرخه شستشو هدایت می کند و از طرف دیگر، آب را از آن خارج می کند. در صورت شکسته شدن پمپ، آب از زیر ماشین به بیرون نشت پیدا خواهد کرد. سیستم پمپاژ همچنین شامل تعداد زیادی شلنگ و گیره است که آب به وسیله آن ها در ماشین هدایت می شود. اگر یکی از گیره ها یا شلنگ ها شل شوند و یا دچار شکستگی شوند، حجم بسیار زیادی از آب از زیر ماشین شما به بیرون نشت پیدا خواهد کرد.

اقدامات لازم برای تعمیر نشتی آب ماشین ظرفشویی

اقدامات لازم برای تعمیر نشتی آب ماشین ظرفشویی

 پس از تشخیص علت نشت آب از زیر ماشین ظرفشویی، شما باید اقدامات لازم جهت تعمیر آبریزی دستگاه را انجام دهید. در ادامه بهترین اقداماتی که می توانید در این راستا انجام دهید را بررسی خواهیم کرد.

  • بررسی ورودی آب

برای بررسی دریچه ورودی آب ماشین، باید به سراغ صفحه زیرین درب جلویی ماشین بروید. اگر دریچه ورودی آب معیوب شده باشد، در این بخش آثار سختی آب (پودرهای سفید رنگ) در اطراف دریچه و یا چکه چکه کردن آب از بست ها را مشاهده خواهید کرد.

  • پاک کردن فیلتر

نشتی آب از زیر ماشین که ناشی از گرفتگی فیلتر آن باشد، به راحتی قابل تعمیر است. کافیست فیلتری که در بخش زیرین ماشین قرار دارد را بررسی کنید و بقایای جامد غذا را از آن پاک کنید. یکی دیگر از راه های ساده برای جلوگیری از انسداد فیلتر و نشت آب، پاک کردن کامل بشقاب ها از بقایای غذا پیش از گذاشتن آن ها در داخل ماشین است.

  • تعویض نوارهای لاستیکی (یا پلاستیکی) پنل درب ماشین

اگر آثار پارگی، فرسودگی و یا شل شدگی را در محافظ های درب ماشین مشاهده کردید، این بدان معناست که در طول زمان این بخش از ماشین قابلیت خود را از دست داده است. درب ماشین ظرفشویی به یک محافظ سالم و محکم احتیاج دارد تا آب از داخل آن به بیرون نشت پیدا نکند. بهترین راه برای تعویض محافظ های درب ماشین، پیدا کردن نمونه های مشابه و یا خرید قطعات یدک ماشین از فروشگاه های مربوطه است. شما می توانید به راحتی محافظ های جدید را جایگزین محافظ های قدیمی کنید. با این حال توجه داشته باشید که برای انجام این کار به ابزار خاصی احتیاج پیدا خواهید کرد.

  • بررسی سیستم پمپاژ آب

اگر ماشین ظرفشویی شما در بخش زیرین خود نشتی آب یا آبریزی دارد اما هیچ آبی در کابین داخلی ماشین دیده نمی شود، به احتمال زیاد مشکل، ناشی از سیستم پمپاژ است. این سیستم باید مورد بررسی قرار بگیرد و سپس تعویض شود. اگر مقدار کمی آب وارد کابین اصلی ماشین می شود اما همچنان آب از زیر ماشین نشت پیدا میکند، باید بسط ها و شلنگ های سیستم پمپاژ را در خصوص وجود ترک و یا نشتی به دقت بررسی کنید. به دنبال ترک هایی در طول شلنگ ها و بست ها و همچنین شل شدگی شلنگ ها در نقاط تماس باشید.

در آخر خوشحال میشویم نظرات و سوالات خود را در همین صفحه با وب سایت چطور تعمیر به اشتراک بگذارید.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *