علت گرم نکردن غذا توسط مایکروویو یا مایکروفر

5 علت گرم نکردن غذا توسط مایکروویو یا مایکروفر

اگر دستگاه مایکروویو شما آنطور که باید و شاید غذا را گرم نمی کند، نکات مطرح شده در این مقاله از وب سایت چطور تعمیر را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا نیاز به تعمیر یا تعویض دستگاه خود دارید یا خیر.

سوال: من سعی داشتم چای و غذا را با استفاده از مایکروویو گرم کنم اما موفق نشدم. آیا دستگاه خراب شده و دیگر قابل استفاده نیست یا راهی برای تعمیر آن وجود دارد؟

پاسخ: برای اغلب ما مهم است که بتوانیم در عرض چند دقیقه غذا و نوشیدنی ها را گرم کنیم و از دست دادن این توانایی به نوعی ما را لنگ خواهد گذاشت. عملکرد مایکروویو برای بسیاری از ما در هاله ای از ابهام است بنابراین طبیعی ست که به محض خراب شدن آن تصور کنیم که نیاز به خرید یک مایکروفر جدید داریم. منشا گرم نشدن غذا در مایکروویو می تواند بخش های مختلفی باشد؛ از دکمه ها و سوئیچ های روی درب گرفته تا مگنترون. با کمک مولتی متر می توانید سه مشکل متداول را به تنهایی برطرف کنید. فقط مطمئن شوید که قبل از بررسی عملکرد داخلی مایکروویو، آن را را از برق جدا کرده باشید. با این حال اگر از نحوه ی رفع مشکل پیش آمده چندان مطلع نیستید بهتر است از خدمات یک متخصص برای تشخیص مشکل و رفع آن کمک بگیرید.

چرا مایکروویو غذا را گرم نمی کند؟ بررسی 5 علت رایج

با استفاده از مولتی متر می توان علت گرم نشدن مایکروویو را بررسی کرد

اگر مایکروویو غذا را گرم نمی کند ممکن است ایراد از دیود با ولتاژ بالا باشد.

دیود قطعه ای از تجهیزات داخلی است که به تولید و هدایت جریان الکتریسیته در یک جهت به سوی مگنترون کمک می کند و اغلب هم در پشت پنل جلویی مایکروفر و در نزدیکی کنترل ها قرار دارد. چنانچه این قطعه سوخته باشد، امکان چرخش مگنترون و گرم شدن غذا نیز وجود نخواهد داشت. شما بعد از جدا کردن دستگاه از جریان برق می توانید با استفاده از پیچ گوشتی سر فیلیپس پنل جلویی را برداشته و با استفاده از یکی از بهترین مولتی مترها قطبیت دیود را بررسی کنید. مولتی متر در این شرایط باید مقاومت کم را در یک جهت و مقاومت بالا را در جهت دیگر نشان دهد. اگر چنین نبود و یا اگر پیوستگی را در دو طرف نشان داد، مشخص خواهد شد که دیود ولتاژ بالا باید تعویض گردد. گاهی ممکن است دیود قطبیت صحیح را نشان دهد، در این مورد یک تکنسین واجد شرایط بایستی کلیه مدارهای ولتاژ بالا در مایکروویو را بررسی کند.

بسته نشدن درب دستگاه می تواند یکی از علل روشن نشدن مایکروفر باشد

گاهی ممکن است مشکل از سوئیچ درب باشد؛ در این حالت تا زمانی که درب دستگاه بسته نشود، غذا گرم نخواهد شد.

گاهی اوقات دستگاه بسیار قدیمی ست و درب آن به خوبی بسته نمی شود به ویژه هنگامی که درب به طور مکرر کوبیده شود. این در واقع یک مکانیسم ایمنی بسیار خوب است چرا که مایکروفر به هیچ عنوان نباید با درب باز روشن شود و غذا را گرم کند. اگر می خواهید مطمئن شوید که مشکل از بسته شدن درب دستگاه می باشد، به هنگام بستن درب به این نکته دقت کنید که چراغ داخل دستگاه روشن است یا خیر. اگر چراغ همچنان روشن باشد نشان می دهد که درب به خوبی بسته نشده.

شما می توانید برای بررسی این مشکل ابتدا دستگاه را از برق جدا سازید و بعد پیچ های بیرونی را برای جدا کردن کابین دستگاه باز کنید. سپس از یک مولتی متر استفاده کنید تا متوجه شوید که آیا از طریق سوئیچ ها نیرویی وارد می شود یا خیر. اگر مایکروویو شما دکمه ای برای رها کردن درب دارد، هنگام بررسی سوئیچ های درب آن را فشار دهید و نگه دارید. اگر ترمینال های مایکروویو عدد صفر را روی دستگاه نشان دهند، به این معناست که پیوستگی وجود دارد. در غیر اینصورت سوئیچ ها باید تعویض شوند.

مشکل گرم نشدن غذا ممکن است به خاطر مگنترون باشد که وظیفه تولید گرما را به عهده دارد.

خراب شدن مگنترون می تواند باعث خرابی فیوزها و بروز سایر خرابی ها در دستگاه شود. بدین منظور می توانید چک کنید که آیا مگنترون کار می کند یا خیر. بنابراین در ابتدا دستگاه را از برق جدا کنید، محفظه را خارج نمایید، خازن ولتاژ بالا را به شکل ایمن تخلیه کنید و بعد مگنترون را در آورید. با استفاده از مولتی متری که در دست دارید می توانید مقاومت پایانه ها را چک کنید. اگر مگنترون سالم باشد باید مقاومتی برابر با 2 تا 3 اهم را نشان دهد. سپس از یک پروب برای لمس محفظه فلزی مگنترون کمک بگیرید. اگر عدد نمایش داده شده صفر بود می توان به این نتیجه رسید که مگنترون خراب است. این مرحله تنها باید زمانی خاتمه یابد که خازن به درستی با استفاده از پیچ گوشتی دسته پلاستیکی یا ابزار ایمنی دیگر تخلیه شده باشد.

به دلیل خطرناک بودن تعمیرات با ولتاژ بالا، توصیه می شود که از یک متخصص حرفه ای برای تعویض مگنترون معیوب کمک بگیرید. در صورت تمایل نیز می توانید تشخیص سلامت مگنترون را به یک متخصص حرفه ای واگذار نمایید. اگر دستگاه مایکروویو شما بسیار قدیمی است توصیه می شود کل محفظه مگنترون را تعویض کنید.

فعال بودن تایمر باعث می شود بعد از روشن کردن دستگاه شاهد گرم شدن آن نباشید

ممکن است تایمر دستگاه روی چند ساعت آینده تنظیم شده باشد.

هر چند بسیار پیش پا افتاده و سطحی به نظر می رسد اما گاهی اوقات دلیل گرم نشدن غذا توسط مایکروفر خطای خود کاربر است. اغلب ما کاربرد بسیاری از دکمه های مایکروویو را نمی دانیم و استفاده ای از آن ها نمی کنیم بنابراین ممکن است به اشتباه دستمان به یکی از دکمه ها خورده باشد و دستگاه را برای روشن شدن در چند ساعت آینده تنظیم کرده باشیم. بنابراین اگر بعد از روشن کردن دستگاه، دستگاه شروع به گرم کردن غذا نکرد این احتمال را بدهید که تایمر فعال شده باشد. اگر نحوه ی غیر فعال کردن تایمر را بلد نیستید می توانید دستگاه را یک بار ریست کنید تا تنظیمات تایمر غیر فعال شود.

اطمینان داشته باشید که مواد غذایی مجاز را درون دستگاه قرار داده اید.

دستگاه مایکروویو برای گرم کردن غذا و نوشیدنی ها استفاده می شود اما در حقیقت نمی توان از آن برای گرم کردن بسیاری از غذاها استفاده نمود. به عنوان مثال دقت داشته باشید که غذاهای بسیار خشک و فاقد چربی را درون دستگاه قرار نداده باشید. هرچند این احتمال بسیار ضعیف است اما بد نیست آن را مد نظر داشته باشید. مایکروفرها در واقع مولکول های آب و چربی موجود در غذا را بهتر از سایر مولکول ها گرم می کنند. بنابراین اگر بعد از قرار دادن غذا درون دستگاه متوجه شدید که غذا بسیار دیر گرم می شود یا اصلا گرم نمی شود ممکن است به این دلیل باشد که غذا فاقد چربی بوده و بسیار خشک است. به یاد داشته باشید که مواد غذایی و مواد خاصی وجود دارد که به دلایل ایمنی هرگز نباید در مایکروویو گرم شوند. گرمایش فلزات می تواند صدمات قابل توجهی به دستگاه شما (و حتی خانه شما) وارد کند. یخ زدایی گوشت در مایکروویو نیز به دلیل رشد باکتری ها به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

در آخر خوشحال میشویم نظرات و سوالات خود را در همین صفحه با وب سایت چطور تعمیر به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *