علت سرد نکردن یا خنک نکردن یخچال

6 علت سرد نکردن یا خنک نکردن یخچال و نحوه رفع ایراد

وقتی که یخچال شما خنک نمی کند، باید سریعا مشکل را پیدا و آن را رفع کنید تا از خراب شدن و از بین رفتن مواد موجود در یخچال جلوگیری کنید. گاهی اوقات می توان این کار را با سرویس و تعمیر ساده ای انجام داد، اما در بقیه موارد حتما باید از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید. در مقالات گذشته ما در مورد علت سرمای زیاد یخچال صحبت کردیم اما در این مقاله از وب سایت چطور تعمیر به بررسی شش علت سرد نکردن یخچال پرداخته ایم.

دلایل سرد نکردن یا سرما نداشتن یخچال فریزر و ساید بای ساید

  1. ترموستات یخچال خاموش شده است

خاموش شدن ترموستات می تواند اصلی ترین علت سرد نکردن یخچال باشد. گاهی اوقات این اتفاق می افتد که درجه ترموستات به شدت پایین می آید و در نتیجه دمای یخچال بالا می رود. هرکسی می تواند درجه ترموستات را دستکاری کند. دقت داشته باشید که اعداد ترموستات ممکن است گیج کننده باشد و در نتیجه به جای زیاد کردن درجه،آن را کم کنید. کافی است به این نکته توجه داشته باشید که اعداد سطح قدرت را نشان می دهند تا هر وقت به سراغ ترموستات رفتید یادتان بماند که اعداد بالاتر باعث می شوند دستگاه شما سردتر شود.

  1. مسدود شدن دریچه ها

یخچال ها دارای یک سری دریچه های داخلی و خارجی هستند که به حفظ دمای دستگاه شما کمک می کنند. برای اینکه دما ثابت بماند، باز ماندن این دریچه ها اهمیت زیادی دارد. اما بیشتر اوقات افراد با گذاشتن مواد غذایی یا ظروف و کیسه های مواد غذایی در مقابل این دریچه ها، آنها را مسدود می کنند و همین علت سرد نکردن یخچال است.

البته وجود گرد و غبار و یا مواد غذایی بر روی دریچه ها هم می تواند باعث مسدود شدن این دریچه ها شود.

  1. کویل های کثیف کندانسور، علت سرد نکردن یخچال

گاهی اتفاق می افتد که می بینید یخچال شما خنک نمی کند، ولی چراغ آن روشن است! در چنین حالتی باید به کندانسور توجه کنید. کندانسور وسیله ای است که به خارج شدن گرما از دستگاه کمک می کند و اگر کویل های آن کثیف باشد، دستگاه مجبور است فشار بیشتری را برای آزاد کردن گرما متحمل شود. در چنین حالتی علت سرد نکردن یخچال فشاری است که به آن وارد می شود.

یادتان باشد که کویل کندانسور باید حداقل سالی یک بار تمیز شود. اگر هم در خانه حیوان خانگی دارید و یا پنجره های آشپزخانه مدام باز است، باید این کار را چند بار در سال تکرار کنید. این کار را می توانید خیلی ساده با استفاده از جاروبرقی یا یک برس انجام دهید. هر بار که کویل های کندانسور را تمیز می کنید، به دستگاه خود کمک می کنید تا به صورت راحت تر و موثرتری گرمای موجود را آزاد کرده و بهتر کار کند.

  1. خراب شدن موتور فن کندانسور

ممکن است خنک نشدن یخچال مربوط به موتور فن کندانسور باشد. در واقع این موتور هوا را از روی کویل های کندانسور می کشد تا کویل ها خنک شوند. اگر فن دچار اشکال شود، دستگاه هم به درستی کار نخواهد کرد و بیش از حد گرم می شود. اگر اشکال از موتور فن باشد، بهتر است با تعمیرکار تماس بگیرید.

  1. کار نکردن موتور فن اواپراتور

بسته به این که دستگاه شما چه مدلی است، تعداد موتور فن های اواپراتور آن نیز متغیر خواهد بود. اگر فقط یک فن داشته باشد که در قسمت فریزر قرار گرفته است. وظیفه این قطعه آن است که هوای سرد دریافتی از کویل های اواپراتور را در کل دستگاه به گردش درآورد. یادتان باشد که اگر همچنان فریزر شما سرد است، احتمالا موتور فن خراب شده، علت سرد نکردن یخچال است.

  1. آسیب دیدن برد کنترل

یخچال های مدرن و پیشرفته حداقل دارای دو مدار برد هستند؛ یکی برد کنترل است و دیگری بردی که برای کنترل دما به کار می رود. هر کدام از این بردها که دچار اشکال شود، تنظیمات دمای دستگاه به هم می ریزد. اما اینکه آیا اشکال از این برد است یا نه، کار راحتی نیست و توصیه ما این است که حتما در صورت بروز اشکال در این قسمت با تعمیرکار تماس بگیرید.

در آخر خوشحال میشویم نظرات و سوالات خود را در همین صفحه با وب سایت چطور تعمیر به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

1 دیدگاه دربارهٔ «6 علت سرد نکردن یا خنک نکردن یخچال و نحوه رفع ایراد»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *