علت کم شدن مکش جاروبرقی

5 علت کم شدن مکش جاروبرقی و نحوه رفع ایراد

آیا  شما به دنبال راه حلی برای علت کم شدن مکش جاروبرقی هستید؟ قبل از پرداخت هزینه های بالا برای تعمیر، این راه های ساده را امتحان کنید.

معمولا یک جارو برقی که قبلا قدرتمند بوده به تدریج قدرت مکش خود را از دست می دهد. این مسئله ناراحت کننده است به خصوص اگر ندانید دلیلش چیست. اما خبر خوب این است که در بیشتر موارد می توانید با بکارگیری چند راه حل ساده می توانید علت کم شدن مکش جاروبرقی را  دریافته و مشکل را حل کنید. ممکن است بتوانید به سادگی با رفع گرفتگی فیلتر، رفع انسداد جریان هوا، یا باز کردن گره ها و ذرات زباله گیر کرده در برس های سری جارو برقی، مشکل مکش جاروبرقی را حل کنید. و حتی اگر جاروبرقی شما نیاز به قطعه جدیدی داشته باشد، خودتان بتوانید آن را تعمیر کنید.

دلایل مکش نداشتن یا مکش ضعیف جاروبرقی

در ادامه این مقاله از وب سایت چطور تعمیر چند راه حل ارائه می دهیم که با بکارگیری این موارد قادر خواهید بود مشکل را برطرف کنید.

1- فیلترهای جاروبرقی را تمیز کنید

معمولا شایع ترین علت کم شدن مکش جاروبرقی، گرفتگی فیلتر هوا است. بنابراین بررسی مشکل را از این مکان شروع می کنیم. روش کار جاروبرقی ها به این شکل  است که هوا را از فیلترهای خود عبور می دهند تا مانع از خروج ذرات ریز و مواد حساسیت زا شوند، این ذرات روی هم جمع شده و یک لایه از خاک روی فیلتر درست می کنند که می تواند باعث کاهش جریان هوا باشد. اگر برای مدت طولانی فیلترهای جاروبرقی را تمیز نکرده اید، به احتمال زیاد مشکل همینجاست. اکثر جاروبرقی ها دو فیلتر دارند: یک فیلتر موتور و  یک فیلتر پیش از آن که هر دوی اینها باید به طور منظم تمیز شوند. اگر فیلتر جاروبرقی قابل شستشو باشد، می توانید آن را با آب و مواد شوینده شستشو دهید. (ابتدا دفترچه راهنما را بررسی کنید.) باید توجه داشته باشید که قبل از استفاده مجدد، فیلتر کاملا خشک شده باشد و ممکن است بیش از 24 ساعت طول بکشد. البته جارو برقی هایی هم وجود دارند که فیلتر های قابل شستشو ندارند، فیلتر این جاروبرقی ها باید در زمان مناسب تعویض شود. توجه داشته باشید حتما دفترچه راهنمای جاروبرقی را بررسی کنید که آیا فیلتر قابل شستشو است یا خیر.

مشکل برس های پارویی جاروبرقی علت مکش نداشتن جاروبرقی

2- چک کنید که برس های پارویی جاروبرقی درهم نرفته یا گیر نکرده باشد

بسیاری از جاروبرقی ها در کف پارویی یک ردیف برس دارند. برس ها الیاف فرش را جا به جا می کنند تا ذرات و موی بیشتری را جارو کنند، این ویژگی برای فرش های ضخیم و خانه هایی که حیوان خانگی دارند بسیار مهم است. پوشیده شدن این برس ها با گردوخاک می تواند بر عملکرد جاروبرقی شما تاثیر بگذارد.

 همچنین ممکن است در اطراف برس، مو گره بخورد و از چرخش صحیح آن جلوگیری کند. برای اینکه میله برس شما دوباره آزادانه بچرخد، موهای بلند را با احتیاط با قیچی ببرید و سپس موها و سایر کرک ها را بیرون بکشید. هنگام انجام این کار حتما دستکش بپوشید تا دستانتان آلوده نشود.

نکته: این برس ها در بعضی از جاروبرقی ها قابلیت جابجایی دارد، کار با این جاروبرقی ها راحت تر است زیرا پس از جدا شدن میله، استفاده از قیچی برای کوتاه کردن مو آسان تر است.

3- کف پارویی را باز کنید

معمولا پارویی در جایی که برس وجود دارد با کرک و گرد و خاک مسدود می شود و مانع از ورود هوا به لوله می شود و این امر تاثیر زیادی روی قدرت مکش جاروبرقی می گذارد. بنابراین باید به طور منظم پارویی جارو برقی را تمیز کنید.

اگر مثل جارو برقی های سیلندری پارویی جاروبرقی، برس نداشته باشد یا حتی اگر بشود برس را جدا کرد، کار با جاروبرقی آسان تر است ، در غیر اینصورت باید تمام تلاش خود را بکنید تا ذرات و گرد و غبار را پاک کنید.

انسداد لوله یا خرطومی علت مکش ضعیف جاروبرقی

4- انسداد لوله یا خرطومی را بررسی کنید

یکی دیگر از مشکلات رایج این است که یک لوله یا شلنگ ممکن است مسدود شود. کافیست یک جسم بزرگ یا یک توده مو در لوله گیر کند و مثل سدی مانع از عبور ذرات زباله به داخل جارو برقی شود و این توده بزرگتر می شود. یکی از دلایلی که باعث ایجاد انسداد و گرفتگی میشود، پر بودن جاروبرقی است. در اینصورت با افزایش گرفتگی کاهش مکش نیز بیشتر می شود.

اگر نمی توانید بفهمید که چه چیزی باعث از دست دادن مکش جاروبرقی شما شده است ، شیلنگ جاروبرقی، میله، لوله منتهی به مخزن گرد و غبار و هر جای دیگری که ممکن است گرفتگی و انسداد وجود داشته باشد را بررسی کنید. ممکن است برای خارج کردن این زباله ها به یک چراغ قوه و یک موچین نیاز داشته باشید.

گاهی اوقات انسداد در انتهای شیلنگ ایجاد می شود. در این صورت، شیلنگ را از جاروبرقی جدا کنید، آن را صاف نگه دارید و چراغ قوه را داخل آن بتابانید. اگر نور از انتهای شیلنگ عبور نکند، داخل آن گرفتگی وجود دارد (شاید بتوانید گرفتگی را نیز ببینید.) میتوانید با یک شی بلند این گرفتگی را برطرف کنید ولی مراقب باشید که به شیلنگ جاروبرقی آسیب نرسانید. از اجسام تیز برای از بین بردن انسداد خودداری کنید و به آن ضربه نزنید.

پر بودن مخزن یا کیسه جارو برقی علت کم شدن مکش

5- به یاد داشته باشد که مخزن یا کیسه جارو برقی را خالی کنید

جاروهای مدرن و جدید حتی وقتی پر شده باشند هم در حفظ قدرت مکش، خوب عمل می کنند. اما حتی با وجود فناوری پیشرفته سیلیکون هم یک کیسه یا کپسول پر از گرد و غبار می تواند علت کم شدن مکش جارو برقی باشد. به همین دلیل، تخلیه مرتب مخزن یا کیسه برای حفظ عملکرد مطلوب جاروبرقی مهم است.

جاروبرقی های کیسه ای نسبت به مدل های بدون کیسه، دفعات کمتری به تخلیه نیاز پیدا می کنند، زیرا ظرفیت گرد و غبار بیشتری دارند و در ضمن باعث می شود در مصرف کیسه صرفه جویی شود. با این حال، باید به محض پر شدن کیسه، کیسه جدید قرار دهید، به خصوص اگر متوجه شدید قدرت مکش کاهش پیدا کرده است.

جاروهای بدون کیسه معمولاً باید پس از هر بار استفاده خالی شوند، زیرا ظرفیت گرد و غبار کمتری دارند مانند جاروهای شارژی که به دلیل ظرفیت بسیار کم، ممکن است لازم باشد در طول یک مرتبه جارو کردن چندین بار آن را خالی کنید.

نکته: کپسول گرد و غبار باید دارای یک نشانه باشد تا متوجه شوید چه زمانی کپسول”پر” است و احتمال دارد قدرت مکش تحت تاثیر قرار گیرد. این خط یا نشانه اغلب از بالای مخزن فاصله دارد!

بررسی سایر مواردی که می تواند علت کم شدن مکش جاروبرقی باشد

پنج موردی که ذکر شد از رایج ترین مشکلاتی بودند که می توانست علت کم شدن مکش جاروبرقی باشد، اما ممکن است دلایل دیگری نیز برای این مسئله وجود داشته باشد که در ادامه به چند مورد دیگر اشاره می کنیم:

  • ارتفاع پارویی جارو برقی به درستی تنظیم نشده است. برخی از پارویی ها برای ارتفاع های مختلف مثل فرش و کف سخت، قابلیت تنظیم ارتفاع دارند. معمولاً کمترین ارتفاع یا فاصله نسبت به کف، برای کف های سخت مثل سنگ، پارکت و سرامیک است، در حالی که ارتفاع بالاتر، برای فرش ها استفاده می شود. با این حال، اگر ارتفاع پارویی خیلی بالا باشد، به خوبی تمیز نمی کند.
  • نشتی هوا وجود دارد. اگر هوا بتواند قبل از رسیدن به سری، خارج شود، خلاء ایجاد نمی شود و جارو برقی قادر به مکش آنچنانی نخواهد بود. پس باید بررسی کنید که شلنگ، دسته ها، فیلتر، مخزن زباله و سایر قطعات جاروبرقی به درستی نصب شده باشند.
  • شلنگ ترک خورده است. ترک یا سوراخ در شیلنگ می تواند باعث شود هوا از محل آسیب دیده خارج شود و قدرت مکش کاهش پیدا کند. در اینصورت باید یک شلنگ جدید بخرید.

خلاصه

باید توجه داشته باشید که کاهش قدرت مکش به این معنی نیست که باید جاروبرقی را تعویض کنید. شما می توانید با بکارگیری نکات بالا، جاروبرقی خود را به قدرت قبلی باز گردانید. برای مشکلات جدی تر، یک شرکت تعمیرات جاروبرقی میتواند برای تهیه قطعات یدکی و نصب آن به شما کمک کند.

در آخر خوشحال میشویم نظرات و سوالات خود را در همین صفحه با وب سایت چطور تعمیر به اشتراک بگذارید.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *