علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی

11 علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی و نحوه رفع ایراد

آیا می دانید علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی چیست؟ همگی ما به سر و صداهای مختلفی که ماشین لباسشویی در طول عملیات شستشوی لباس ها، از خود تولید می کند، عادت کرده ایم. با این وجود، باید به هر گونه، صدای غیر عادی در ماشین لباسشویی دقت کنیم، زیرا ممکن است، مسئله، خیلی جدی باشد. برای تجزیه و تحلیل علت صدای زیاد ماشین لباسشویی باید به منبع صدا، شدت صدا و این که، در کدام مرحله از عملیات شستشو، رخ می دهد، دقت نماییم. توصیه می نماییم حتما تا آخر این مقاله بسیار کاربردی از وب سایت چطور تعمیر با ما همراه باشید.

دلایل متداول سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی:

 • مهر و موم درب، در وضعیت بدی، قرار گرفته است.
 • پمپ تخلیه، مسدود شده است.
 • قفل درب، ایراد دارد.
 • جسمی بین لگن و تیوب، گیر کرده است.
 • شیر برقی، خراب است.
 • بلبرینگ ها، ایراد دارند.
 • وزنه تعادل، خارج از فریم، کار می کند.
 • ضربه گیر ها، دچار فرسودگی شده اند.
 • موتور، ایراد دارد.
 • قرقره، معیوب شده است.
 • تسمه، ایجاد سر و صدا می کند.

دلایل متداول صدای زیاد ماشین لباسشویی

مهر و موم درب در وضعیت بدی قرار گرفته است

مهر و موم درب یا درزگیر، وسیله ای پلاستیکی است که دور درب، قرار گرفته و خارج و داخل دستگاه شما را، از هم جدا می کند. اگر مهر و موم، خمیدگی خود را از دست بدهد و فرسوده گردد، به لگن، ساییده می شود. در این حالت، علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی در هنگام چرخیدن لگن، مشکلی در مهر و موم است. در چنین مواقعی، درزگیر را باز کرده و به درستی، در سر جای خود، قرار دهید . اگر با این کار، مشکل حل نشد، مهر و موم، باید تعویض گردد.

پمپ تخلیه مسدود شده است

پمپ تخلیه در حین عملیات شستشو، چند بار، آب را تخلیه می کند. اگر لباسشویی شما، در هنگام تخلیه، صدای بدی ایجاد کند، باید فیلتر تخلیه را خارج کرده و بررسی کنید که جسمی، در داخل حفره پمپ مانند پیچ و مهره و غیره وجود نداشته باشد. اگر بعد از بررسی و نصب فیلتر، مجددا صدا وجود داشت، باید به تعویض فیلتر پمپ، اقدام نمایید.

قفل درب، ایراد دارد

عملکرد قفل در ماشین لباسشویی شما، به صورت الکترومغناطیسی، از طریق یک سیم پیچ انجام می شود. صدای طبیعی در هنگام باز کردن و قفل کردن درب، مانند صدای یک کلیک است. اگر به هنگام باز کردن و قفل شدن درب، مرتبا صدای عجیبی را می شنوید، احتمالا مانعی، در قفل درب وجود دارد. اما اگر مانعی، در قفل درب وجود ندارد و باز هم، قفل درست کار نمی کند، باید تعویض قفل را در نظر بگیرید.

جسمی بین لگن و تیوب گیر کرده است

علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی می تواند، گیر کردن جسمی بین لگن و تیوب باشد. اگر جسمی، در این فاصله، گیر کند، احتمالا در عملیات شستشو و یا آب کشی، صدایی مانند کلیک، شنیده خواهد شد. برای تشخیص این موضوع، لگن ماشین لباسشویی را در حالت خاموش، به صورت دستی بچرخانید و صدا را بررسی کنید.

 اکثر مواقع، این مشکل، به خاطر اتصالات کوچک فلزی بندهای لباس زیر است که در سوراخ های لگن، گیر کرده اند. برای جلوگیری از این موضوع، پیشنهاد ما این است که لباس های زیر را برای شستشو در داخل توری های مخصوص قرار دهید.

اگر لازم است که اجسام گیر کرده را درآورید، می توانید دست زدن به زیر لگن( شلنگ تخلیه) و یا جابجا کردن مقاومت را برای برداشتن اشیا گیر کرده، امتحان کنید. اما به طور کلی، برداشتن اشیا گیر کرده، دشوار است و نیاز به صبوری دارد.

شیر برقی، خراب است

شیر برقی، وسیله ای است که با جریان برق، کار کرده و ورودی آب ماشین لباسشویی را قطع و وصل می کند. اگر شیر برقی، مسدود باشد یا شیر آب، بسته باشد، ماشین لباسشویی، هر بار که شروع به پر کردن آب می کند، لرزش خواهد داشت.  اما اگر برعکس باشد، یعنی صدا، ایجاد می شود ولی مشکلی در ورود آب ندارید، شیر برقی را خارج کرده و وضعیت آن را بررسی نمایید. در صورت لزوم می توانید، شیر برقی را تعویض کنید.

بلبرینگ ها ایراد دارند

یک بلبرینگ، به لگن، اجازه می دهد که آزادانه بر روی محور خود، تکان بخورد. علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی می تواند، معیوب بودن بلبرینگ ها باشد. اگر بلبرینگ، ایراد داشته باشد، در هنگام چرخش لگن، صدای بسیار بلندی را خواهید شنید. برای بررسی بلبرینگ ها، در حالتی که ماشین لباسشویی، خاموش است، با دست، لگن را به سرعت بچرخانید. اگر در این حالت، صدای غلت زدن، شنیده شد، باید بلبرینگ تعویض گردد.

لطفا دقت داشته باشید که امروزه ماشین لباسشویی های جدید، مجهز به بلبرینگ های قالبی هستند، بنابراین برای تعویض بلبرینگ، مجبور هستید که کل لگن دستگاه را تعویض کنید.

وزنه تعادل، خارج از فریم کار می کند

ماشین های لباسشویی، حاوی وزنه های بتنی سنگین هستند که برای تعادل و عدم لرزش ماشین لباسشویی طراحی شده اند. گاهی از پلاستیک سنگین و یا چدن نیز، برای تولید این وزنه های تعادل استفاده می شود. علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی می تواند، وزنه تعادل باشد.

اگر وزنه های تعادل، در اثر لرزش های ماشین لباسشویی، از جای خود، خارج شوند و یا بشکنند، در صورتی که، تعداد چرخش ماشین لباسشویی، بیشتر از 1000 بار در دقیقه باشد، صدای کوبیدن شدیدی از ماشین لباسشویی شنیده خواهد شد. برای رفع مشکل، این وزنه ها را، در جای خود، سفت کنید و در صورت حل نشدن، وزنه ها را تعویض کنید. همچنین براکت های نگهدارنده وزنه های تعادل نیز، باید مورد بررسی قرار بگیرند.

ضربه گیر ها دچار فرسودگی شده اند

ضربه گیرها، ماشین لباسشویی را در حین شستشو، ثابت نگهداری می کنند. علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی ممکن است، فرسودگی ضربه گیرها باشد. اگر ضربه گیرها، فرسوده باشند، دستگاه در حین چرخش، به اطراف، حرکت کرده و صدای کوبیدن به گوش می رسد. در چنین شرایطی، باید پیچ های تنظیم موجود در پایه های دستگاه را چرخانده و دستگاه را ثابت کنید و اگر دستگاه شما، قدیمی است، ضربه گیرها را عوض کنید.

موتور، ایراد دارد

موتور لباسشویی، لگن را به چرخش در می آورد. اگر دستگاه، در هنگام چرخش، شروع به تولید صدا کرد، شاید یاتاقان ها، آسیب دیده اند. در صورتی که موتور شما، حاوی برس های کربنی فرسوده است یا طول کمتر از 1 سانتی متر دارد، سر و صدای زیادی ایجاد می کند.

قرقره معیوب شده است

اگر درب لباسشویی شما، در جلو، قرار دارد، قرقره، در پشت دستگاه است و اگر درب دستگاه شما، بالا است، قرقره ها، در کناره های دستگاه قرار دارند. قرقره، باعث حرکت لگن، از طریق تسمه می شود. در صورتی که پره های قرقره لگن، شکسته باشند و در هر چرخش، صدای انفجار می شنوید، باید قرقره ها را عوض نمایید.

تسمه ایجاد سر و صدا می کند

علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی می تواند، تسمه باشد. اگر هر بار که دستگاه، شروع به چرخش می کند، صدای جیر جیر شنیده می شود، مقداری صابون، بر روی تسمه بمالید و در صورت حل نشدن مشکل، تسمه را عوض کنید.

در آخر خوشحال میشویم نظرات و سوالات خود را در همین صفحه با وب سایت چطور تعمیر به اشتراک بگذارید.

4.3/5 - (6 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *